Stadion

ŁKS rozgrywa swoje mecze na stadionie miejskim w Łomży przy ulicy Zjazd 18.

• Pojemność stadionu: 3600 miejsc siedzących
• Trybuna kryta: 1760 krzesełek
• Trybuna „od rzeki”: 1450 krzesełek.
• Trybuna VIP: 140 krzesełek
• Klatka dla gości: 250 miejsc.
• Wymiary boiska: 105×68 metrów.
• Oświetlenie: 900 lx

Dookoła boiska znajduje się ośmiotorowa tartanowa bieżnia lekkoatletyczna, zaś przed trybuną krytą dodatkowo rozbiegi do skoku w dal. Stadion posiada elektryczną tablicę wyników wraz z zegarem. Instytucją zarządzającą stadionem jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży.

Zdjęcia:

PEŁNA GALERIA STADIONU Z-18

[kliknij, aby wejść w link]

stadion

Historia stadionu:

Stadion przy ul. Zjazd 18 został zbudowany na przełomie 1933/1934 roku z inicjatywy generała Młota-Fijałkowskiego. Oprócz zatrudnionych do pracy bezrobotnych i żołnierzy, bardzo dużo robót ziemnych społecznie wykonali piłkarze ŁKS, którzy nie mogli się doczekać chwili, kiedy będą mogli rozegrać mecze na prawdziwym boisku piłkarskim.

Ziemię do uformowania około 3 metrowej wysokości wałów wożono wojskowymi ciężarówkami z oddalonego o kilometr, niedokończonego przez Niemców nasypu, którym miała biec linia kolejowa z Łomży do Piszu. Wał obłożono darnią mocowaną drewnianymi kołkami. Płyta boiska została zdrenowana, a na obiekcie zainstalowano pompę mechaniczną, celem odwadniania jej w okresie wiosennych roztopów i wylewów rzeki. Zbudowano dużą trybunę krytą, pod którą znajdowały się szatnie z wodą bieżącą i pełnym wyposażeniem sanitarnym. Oprócz boiska głównego na stadionie znajdowała się jeszcze płyta treningowa, 400 metrowa bieżnia, 5 kortów ziemnych, boisko do koszykówki i siatkówki, strzelnica i przystań wioślarska. Istnieją przekazy, iż obiekcie znajdował się  jeszcze basen o wymiarach 20×50 metrów oraz hala sportowa, jednak inne źródła podają, że nie zostały te budowy przed wojną ukończone.

Był to jeden z najpiękniejszych i najnowocześniejszych obiektów sportowych w II RP.

W czasie wojny zniszczono stadion, trybuny były spalone, a cały teren zryty pociskami artyleryjskimi . Stopniowo zaczęto odbudowywać infrastrukturę, pod koniec lat ’50 zbudowano szatnie oraz trybunę od rzeki. Dopiero w późniejszym okresie powstała trybuna od ulicy Zjazd, początkowo z drewnianymi ławeczkami, które w latach ’90 zamieniono na krzesełka plastikowe.

W latach 2006-2010 obiekt przeszedł gruntowną modernizację, która kosztowała 22 miliony złotych.

Komentarze są wyłączone.