Historia serwisu

1999 – Powstanie serwisu lomzalks.w.interia.pl

Założycielami serwisu w 1999 roku byli CZECHU i kibic0.

Oto jak założenie strony wspomina CZECHU: od pomysłu do realizacji minęło około pół roku. Komputery w domach nie były wówczas tak powszechne jak teraz, nie mówiąc już o internecie. Wygląd strony ogarnęliśmy w jakimś prostym programie w szkole na lekcji informatyki, a trochę elementów graficznych do niej „wzięliśmy” ze stronki kibiców Łódzkiego KS-u. Zamieścić ją na serwerze pomagał nam informatyk z Wyższej Szkoły Agrobiznesu.

Informacje wrzucaliśmy co jakiś czas, ze szkoły lub u sąsiadki kolegi, która miała dostęp do Internetu w domu i za drobną opłatą nam go użyczała na godzinę. Przeważnie były to przedruki lub przeróbki meczowych relacji z gazet (które wcześniej spisaliśmy) oraz opisy meczów pod kątem kibicowskim, czyli tzw. relacja z trybun. Dane przenosiliśmy na dyskietkach 3,5-calowych o pojemności 1,44 MB (taki „pendrive” tamtych czasów ;-)). Pod kątem tekstów wzorowaliśmy się trochę na tygodniku „Nasza Legia”. Zdjęcia były z jeszcze większym opóźnieniem, bo w tamtych czasach najpierw trzeba było je wywołać u fotografa z kliszy, potem zeskanować u kogoś, kto miał skaner, a następnie można było je wrzucić do neta. Robiło się je więc tylko na ciekawszych meczach i głównie obejmowały one trybuny. W późniejszym czasie relacje wrzucało się z kawiarenek internetowych. Parę razy skorzystaliśmy z komputerów i łączy Gazety Współczesnej, gdy pracował tam przychylny nam dziennikarz sportowy. Jak internet już trafił pod strzechy, to bezpośrednio po meczach wrzucaliśmy składy i strzelców bramek oraz kartkowiczów. Wówczas dzień po meczu przeważnie szła relacja z trybun, a tę meczową w poniedziałek przepisywało się głównie z Gazety Współczesnej. Z czasem sami robiliśmy jakieś wywiady z piłkarzami, czy pisaliśmy teksty o klubie. Tworzona przez nas strona dotyczyła zarówno tematów piłkarskich, jak i kibicowskich. Jej celem było przekazywanie informacji o klubie oraz początkującym wówczas ruchu kibicowskim przy Zjeździe. Dopóki nie mieliśmy dostępu do internetu w domu, nie wrzucaliśmy zapowiedzi meczowych.

2002/2003 – Zmiana wyglądu, domeny – www.lkslomza.up.pl / www.lks.lomza.tk / lks.4lomza.pl

Na przełomie 2002/2003 roku dołączyłem do CZECHA i kibica0. Chłopaki skupili się na pisaniu tekstów (co czynili jeszcze przez kilka ładnych lat) a ja poza newsami zająłem się tworzeniem strony i jej administrowaniem. Zbiegło się to również ze zmianą graficzną oraz zmianą domeny (www.lkslomza.up.pl). Niestety nie jestem już w posiadaniu pełnego screena z tamtych czasów. Jedyne co udało mi się wyszukać w internecie to taki obraz bez kluczowych elementów graficznych:

Stronę stworzyłem w popularnym w tamtym czasie programie Front Page. Animacja (czarne tło na powyższym screenie była zrobiona we Flashu). Strona pozbawiona była systemu zarządzania, więc każdy plik (w tym również stronę główną) trzeba było edytować oddzielnie i wrzucać na serwer. Serwer, który dzięki mojemu bratu udało się na „nielegalu” wydzielić z puli przysługującej jednej z polskich wyższych uczelni. Z ciekawostek w tamtym czasie bardziej popularna niż forum była Księga Gości. Zachowały się jeszcze jej szczątki (link TUTAJ), jednak jak widzicie większość historycznych wpisów została zamieniona na hasło „Witryna propagujaca przemoc”… Szkoda, bo Księga Gości chyba najbardziej oddawała klimat tamtych czasów. Co ciekawe mieliśmy też czat, który w mocno napinkowych czasach w Internecie nie mógł przetrwać za długo (tak, było gorzej niż teraz :))

2004 – Odświeżenie wyglądu i zmiana domeny – www.lks.lomza.tk / lks.4lomza.pl

W 2004 postanowiłem odświeżyć serwis i zmienić domenę. Początkowo była to www.lks.lomza.tk a później dzięki pomocy portalu 4lomza.pl udało się stworzyć domenę lks.4lomza.pl. Po raz pierwszy pojawił się zautomatyzowany system do dodawania newsów, który dostałem od właścicieli LegiaLive! (obecnie Legionosci.com). W tamtym czasie strona rozwijała się najprężniej. Na jej łamach pojawiały się zarówno informacje o klubie jak i o życiu kibicowskim. W trakcie meczu zapisywałem najważniejsze akcje z meczu, często robiłem zdjęcia (jeśli akurat nasz „nadworny fotopstryk” nie mógł być na meczu) a w międzyczasie razem z grupą E’03 rozkładaliśmy oprawę. Po meczu kiedy wszyscy szli na piwo ja zostawałem w klubie aby zebrać pełny skład, nagrać pomeczowe wypowiedzi czy zrobić krótki wywiad. Po meczu wracałem do domu i do późnego wieczora przekuwałem zebrane informacje w newsy oraz edytowałem zdjęcia. Oczywiście przy tworzeniu strony wspierały mnie także inne osoby, które m.in. podsyłały zdjęcia, newsy z klubu czy kibicowskie relacje z meczów. Im należy się osobny akapit.

Kolejna ciekawostka: w tamtym okresie mieliśmy także tzw. Ligę Typera czyli specjalny podserwis na którym zarejestrowani użytkownicy mogli typować spotkania naszej ligi. Za poprane wytypowane wyniki grający otrzymywał punkty. Dla najlepszych na koniec sezonu przewidziane były drobne nagrody rzeczowe.

2005/2006 – lks.4lomza.pl

Na przełomie 2005 i 2006 miało miejsce kolejne odświeżenie wyglądu witryny. Tym razem projekt i wykonanie zrealizowała zaprzyjaźniona w tamtym czasie firma z Otwocka. Zarządzanie witryną stało się łatwiejsze i wymagało mniej czasu. W tamtym okresie współpracowaliśmy m.in. z Radiem Eska, Radiem Nadzieja i lokalnymi serwisami. Wtedy chyba najwięcej osób było zaangażowanych w współtworzenie strony (co pokryło się m.in. z grą klubu w II lidze). Przez jakiś czas na stronie pojawiały się także tekstowe relacje live ze spotkań naszego klubu.

Warto dodać, że dopiero wtedy nasz klub postanowił założyć oficjalną stronę.

2012 – Kolejna zmiana wyglądu, domeny oraz treści – elkaesiacy.net

W 2012 roku postanowiłem uniezależnić się od użyczającego nam domeny portalu 4lomza.pl i stworzyć własną „internetową markę”. Po konsultacjach wybór padł na domenę elkaesiacy.net (która nawiązywała m.in. do nazwy grupy ultras, którą miałem okazję współtworzyć). Zmiana dotknęła także treści publikowanych w serwisie i stylu graficznego strony. Po 13 latach działalności serwis skupił się wyłącznie na treściach i informacjach z kibicowskiego życia. Pojawił się również nasz oficjalny profil na Facebooku.

2015 – odświeżenie wyglądu – elkaesiacy.net

Coraz większa popularyzacja urządzeń mobilnych wymusiła zmiany w wyglądzie naszej strony. Klimat strony pozostał ten sam, zmienił się tylko jej układ. Strona była już dopasowana do urządzeń o różnej rozdzielczości.

2019 – zamknięcie forum – elkaesiacy.net

Na przełomie 2018/2019 razem z redakcją postanowiliśmy zamknąć nasze forum. Raz, że w dobie mediów społecznościowych forum praktycznie wymarło a dwa, że liczne zmiany serwerów (które dla Was były – mam nadzieję – niezauważalne) nadszarpnęły mocno archaiczną bazę danych i forum zaczęło wyglądać tak jak wyglądało w swoich ostatnich dniach. Warto dodać, że już od momentu startu było mocno zmienione w stosunku do oryginału czego efektem był unikatowy wygląd, który budził zazdrość wśród fanów innych drużyn.

Słowo końcowe

Na zakończenie chciałbym podziękować wszystkim, którzy przez te lata współtworzyli serwis, zarówno od strony treści, relacji live, przesyłanych zdjęć i nagrań czy prowadzenia serwisów społecznościowych. Nie sposób w tym momencie wszystkich wymienić, ale z pewnością przez te 20 lat przez „redakcję” przewinęło się przynajmniej 20-30 osób. Bez Waszej pomocy serwis nie istniał by tyle czasu.

Komentarze są wyłączone.